11
Aralık
2017
|
07:00
Europe/Amsterdam

3D Baskı imalatı yerelleştirecek

Geleceğin fabrikası, Avrupa'nın işgücüne göre yer değiştiren ve talep üzerine üreten devasa bir mobil 3D yazıcı olacak

Tüketici talepleri değişirken imalatın buna adapte olması gerekecektir. Modern ortam, tüketici arzusu ile elde edilenler arasındaki boşluğun her gün azaldığı ve kişiselleştirmeye susuzluğun arttığı yüksek tempolu bir talep ortamıdır. Bu teknolojik dönüşüm dalgasında 3D baskı, imalat için güçlü bir araç sunar. Bu, akıllı fabrikalar, daha kısa tedarik zincirleri ve talebin yerel olarak yanıtlanmasını göreceğimiz bir geleceğe yön veren devrimin ön cephesidir. Epson'un araştırmasına göre bu devrim, arz hızı ile sınırlı olmayacaktır. Aslında Avrupa imalat iş gücünün yüzde 65'i, yeni teknolojilerin sonucu olarak malların kalitesinin artacağına inanıyor. Bu, yeni Epson araştırmasının, önümüzdeki on yılda yıkıcı teknolojilerin Avrupa'daki kilit sektörler üzerinde beklenen etkisi ile ilgili önemli bulgularından biridir. Bu araştırma, hipotezlerini 7000'in üzerinde Avrupalı iş dünyası liderleri ve çalışanın algılarına karşı test eden 17 üst düzey düşünce liderleri ile yapılan röportajları temel almaktadır.

 

İstendiğinde basma

İmalatta 3D baskının rolü giderek önem kazanmaya başlarken hiper yerel, hiper kişiselleştirilmiş ürünler içeren bir çağa giriyoruz. İmalat, gelişmekte olan 'gördüğünüz şeyin baskısını alabilirsiniz' (WYSIWYP) trendine yanıt veren bir perakende sektörü tarafından yönlendirilmektedir. Tüketiciler artık, geleneksel 'teklif edileni satın al' modeline alternatif sağlayarak, öğeleri seçebiliyor ve ayrıntılı bir düzeyde kişiselleştirebiliyor. Fütürist Christopher Barnett'e göre 3D baskı, bu değişen perakende ortamının temel taşıdır. Faydaları mamullerin kişiselleştirilmesiyle sınırlı da değildir. Bu teknoloji, birden fazla parça içeren öğeleri tek seferde yazdırmanızı sağlayarak karmaşık tedarik zincirlerini basitleştirir.

 

 

Daha kısa tedarik zincirleri

Havacılıktan tıpa kadar tüm endüstrilerde 3D baskı, önemli çapta malzeme tasarrufu sağlayıp daha da özelleştirilmiş imalatı kolaylaştırırken sektörler arası iş ekosistemlerinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Geleneksel fabrika modelleri halen önemli bir rol oynarken, imalat endüstrisi çalışanlarının yüzde 57'si, genel olarak üretim tesislerinin daha yerel hale geleceğine inanıyor. Bu yeni çevrede uzmanlar, fabrikaların, şehir merkezleri gibi alanlarda talep edilen bölgeye taşınan dev mobil yazıcılar olma yolunda ilerleyeceğini düşünüyor. Yaptığımız araştırmalar, imalat sanayi çalışanlarının yüzde 65'inin, ürünlerin toplu olarak üretilmeyeceğine, talep üzerine yazdırılacağına inandığını ortaya koyuyor. Bunun çoğu uzak bir heves gibi görülebilir; ancak bu aslında, halihazırda bir üretim gerçeğidir. Epson, giyim endüstrisinde isteğe bağlı tekstil baskısının göz alıcı potansiyelini halihazırda göstermiştir 1  3D baskının entegrasyonu sağlık, imalat, ürün tasarımı ve diğer endüstrilerde de somut faydalar sağlamaktadır.

 

 

Yerel faydaların ortaya çıkarılması

3D baskı, yerel bir devrimin katalizörüydü. İmalat çalışanlarının yüzde 60'ı imalat endüstrilerinin yerlerinin değiştirilebileceğine ve faaliyetlerinin yerelleştirilebileceğine inanıyor. Fabrikaların talebi uzaktan belirleme becerisiyle birleştirildiğinde üretim, pazarın beklediği talep üzerine üretimi sağlamak için daha hızlı, daha ucuz ve daha güçlü hale gelecektir. Son olarak imalat sektöründen ankete katılanların yüzde 40'ı, 3D baskı ile tedarik zincirlerinin daha kısa, daha güçlü ve daha sıkı hizalanmış olacağına inanıyor. Özelleştirilmiş imalat, bildiğimiz şekliyle kitlesel global üretime engel olacak şekilde ayarlanmıştır ve böyle bir kesintide nasıl tepki verdiğimiz, başarı seviyemizi belirleyecektir.  3D baskı, uyum sağlamaya istekli kuruluşlarda üretime olumlu bir alternatif sunacak ve böylece içinde yaşadığımız iş, çevre ve toplumlara önemli faydalar sağlayacaktır.

 

 

Daha fazla öğrenmek ister misiniz?

Tam rapor tüm bilgileri içermektedir buradan indirin.

1  https://www.engadget.com/2017/02/14/epson-digital-couture-project-new-york-fashion-week/