03
Ocak
2018
|
07:00
Europe/Amsterdam

Boyut Önemlidir: Eğitim sektörünün ekran boyutunu neden ciddiye alması gerekiyor

Projeksiyonlar ve ekran boyutunda devrim

Projeksiyonlar ve düz paneller gibi görsel iletişim teknolojileri, günümüz öğrencilerinin bilgiyi elde etme yöntemlerinden esinlenerek okullarda ve üniversitelerdeki ders anlatımlarında devrim yaratmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, eğitim materyalinin öğrenci tarafından hatırlanması, tek taraflı sözlü derslerdeki %25'lik oranla karşılaştırıldığında, %80 oranda görsel araçlarla, %90 oranda ise interaktif derslerle sağlanabilmektedir. Geleneksel eğitim verme yöntemlerinin kullanımının azalması ve dijitalleşmenin artması ile birlikte (kapalı mekanlarda ve ekran karşısında daha fazla vakit geçiriyoruz), bireylerin görme gücü üzerindeki etki de artar. Avrupa'daki genç yetişkinlerin yarısı arasında görülen miyop (kısa görüş mesafesi) hastalığı, 50 yıl önceki toplam miktarın iki katına çıkarak, dramatik bir artış gerçekleştirdi. İki konu arasında kurulan bu bağlantıya rağmen, uygun ekran kullanımı söz konusu olduğunda, bugün okullarda hayati bir bileşenin eksik olduğunu görüyoruz. Okullardaki eğitimde ekran kullanımı söz konusu olduğunda iki seçenek mevcuttur: düz ekran panelleri ve projeksiyonlar. Düz ekran panellerinin daha yararlı olduğunu söyleyen pazar algısı nedeniyle bunları kullanan okulların sayısında her geçen gün artış olmasına rağmen, yapılan araştırmalar, öğrencilerin %58'inin 70 inç büyüklüğünde bir düz paneli okuyamayacağını gösteriyor. Bu nedenle projeksiyonlar, eğitim sektöründeki karar vericilerin önceliğine alması gereken bir konudur.

Aslında, projeksiyonlar çok daha güvenilir ve esnek bir tercihtir. Bununla birlikte, küresel etkileşimli projeksiyon pazarının 2016-2020 yılları arasında yaklaşık %27'lik bir CAGR ile büyümesinin beklenmesine rağmen, halen Avrupa çapında bir mevzuat bulunmamaktadır. Bunun yerine eğitim endüstrisi, sınıfta kullanım amacına uygun olmasını sağlamak için, bu teknolojinin nasıl kullanılacağı konusunda geniş çapta kabul gören ilkelere itimat etmektedir.

Günümüzde projeksiyonlar inanılmaz derecede ileri seviyededir, yalnızca süper yüksek kalite ve renk parlaklığı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda BYOD etkileşimine, etkileşimli algılama ve dokunmaya dayalı teknolojilere ve daha büyük distorsiyonsuz projeksiyona izin veren bağlantı özelliklerini de içerir. Buna ek olarak, rahat taşınabilirdirler ve kullanmadığınız zaman ekranı gizleyebilme özelliği ile çok daha az yer kaplarlar. Bununla birlikte, avantajlarına rağmen, oda büyüklüğü, bir sınıftaki insan sayısı ve ekran boyutu için standartlar uygulanmadığı takdirde, bu teknolojinin kullanımında potansiyel riskler söz konusudur. Teknoloji karar vericilerinin, amaca uygun teknolojiyi satın alabilmek için sınıf gereksinimlerini analiz ederken iyi düşünülmüş bir strateji uygulamaları zaruridir.

Projeksiyonlarda son 13 yıldır pazar lideri olan ve çeşitli okullar ve eğitim kurumlarıyla yakın iş birliği içinde çalışan Epson, yansıtılan bilgi ve görüntülerin sınıfın ön tarafından arka tarafına ulaşmasının sonuçları nasıl etkilediğini biliyor. CSR çalışmalarımızın bir parçası olarak Epson, ürünlerimizin gerçekten kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için sınırları zorlamaktadır. Açık önerilere duyulan ihtiyacın farkındayız ve ekranın çok küçük olmaması, yüksek kaliteli ve açıkça görünür olmasını sağlamak için ekranın görüntülenme mesafesini dikkate alarak ve herkesin katılım gösterebileceği ve bilgi paylaşabileceği şekilde içeriğe uygun doğru ekran boyutunu geliştirmek için iş ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Günümüzün öğrenme yöntemleri artık sadece bir kişinin bir öğrenci grubuna sunum yaptığı bir durumla sınırlı değil. Bunun yerine, öğrenciler diğer öğrencilere sunum yapıyor ve ekranları kullanarak gruplar halinde iş birliği içinde çalışabiliyorlar. Bu nedenle, teknolojinin uygun şekilde entegrasyonunu kolaylaştırmak için sınıflarda bir planlama süreci yapılması gerekiyor. Yürürlükte bir mevzuat bulunmamasına rağmen, öğrencilerin öğrenme kapasitesi ve görme duyusu üzerinde en düşük etkiyi sağlamak için takip edilmesi gereken birkaç kılavuz uygulama bulunmaktadır.

Güney Galler Üniversitesi tarafından Görsel ve İşitsel Öğretim Alanı Yönergeleri başlıklı raporunda ortaya konan yönergelere göre, ekranın alt kısmı zeminden 1,2 metreden daha alçakta olmamalıdır. İlk sıra ve ekran arasındaki minimum mesafe, ekranın iki katıdır. Minimum ekran genişliği, en yakın izleyiciyle ekran arasındaki mesafe ile aynı olmalıdır. Maksimum yatay ve dikey izleme açısı sırasıyla 45 derece ve 30 derece olarak kabul edilir. Bir adım daha ileri gidilerek, sınıf ortamında görüntülenecek bilgi türüne yönelik yönergeler de sağlanmıştır. Geniş kabul gören 4-6-8 kuralı, araştırma organlarının ve düzenleyici kurumların tavsiyelerine dayanır ve gerçekleştirilen göreve bağlı olarak, odanın ekrandan en uzak katılımcısının ekranın dikey yüksekliğinin 4-6-8 katlarına oturması önerilir. "Pasif izleme" (örn. video görüntüleme) en uzak yerde olabilir; bunu "ayrıntılı izleme" (örn. sunumlardaki yazılar) takip eder ve "denetimli izlemede" (örn. küçük yazılar ve elektronik tablo içerikleri) ise en uzak katılımcı ekranın dikey yüksekliğinin dört katından daha fazla uzakta olmamalıdır.

Smart Cube raporuna göre, ekran boyutunu saptarken tavan yüksekliği, oda genişliği ve uzunluğu, odada kişi sayısı ve mevcut bütçenin de dahil olduğu çok sayıda faktör rol oynamaktadır. Açıkçası, tüm bunlar, düz panel ve projeksiyon perdesi arasındaki satın alma tercihini etkilemektedir. Ve, ekran boyutu için evrensel olarak kabul edilmiş standartlar yerine yalnızca yönergeler bulunsa da itiraz edilemeyecek bazı gerçekler vardır: ekran ne kadar büyük olursa, sınıftaki dinleyiciler tarafından daha fazla bilgi alınır ve kavranır. Sonuç olarak, eğitim sektörü - sağlığa minimum etki ile maksimum öğrenme potansiyelini gerçekleştirmek için - düz panel ekranlar yerine çoğunlukla projeksiyonları tercih etmelidir.

Projeksiyon ekranları söz konusu olduğunda boyutun aslında önemli olduğu açıktır. Ayrıntılı bilgi için: http://www.epson.tr/verticals/education

1 Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

2 Nature.com 2015

3 Epson ürün tanıtım yazısı

4 TechNavio, 2016

5 Epson Dijital Ekranları: Uzaklığa Göre Ekran Boyutu, 12 Ağustos 2016