Shrnutí

Již po třetí pořádají Roman Franc se svými kolegy fotografické dílny v odlehlé české vesnici Šumíce v rumunském Banátu, kde veškeré snímky tisknou na stolní tiskárně SURECOLOR SC-P800. Tiskárna studentům poskytuje kvalitní výsledek a flexibilní možnosti připojení, díky čemuž získají profesionální výtisky nejrůznějších formátů.

Praha,
22
Říjen
2019
|
13:56
Europe/Amsterdam

Epson pomáhá rozvíjet studenty fotografie v Rumunsku

Studenti pod vedením profesionálů objevují kouzlo kvality tisku

Epson jako pomocník při tisku fotografií

Fotografická dílna Romana France, kterou vybudoval společně s Jindřichem Štreitem a Gabrielou Kolčavovou, se nachází v odlehlé české vesnici Šumíce v rumunském Banátu. Kromě vytvoření zázemí pro studenty a další fotografy se zde snaží znovu pomoci objevit kouzlo tištěných fotografií. „Zprvu jsme kladli hlavní důraz na započatí prací na knize o této české vesnici v rumunských Karpatech a na její dílčí kapitoly spojené s místním životem, konkrétními lidmi, typickou krajinou a stěžejními přítomnými tématy, ve které budou mít velkou roli právě i jednotlivé obrazové části. Postupem času z této dílny vzniklo skvělé zázemí pro všechny naše studenty. Tato provizorní učebna se nachází v krásné staré budově s velkými kachlovými kamny a je místem setkávání, kde se odehrává vše důležité včetně tisku samotných fotografií“, přibližuje Roman Franc. K Tisku fotografií využívají tiskárnu SURECOLOR SC-P800, kterou si zvolili, díky dlouholetým zkušenostem s touto značkou. Tato tiskárna umožňuje studentům mít tištěné fotografie ve skutečně profesionální kvalitě, a to díky speciálnímu inkoustu UltraChrome HD, který zaručuje, že fotografie vypadají opravdu reálně. Navíc díky Wi-FI připojení se k ní každý z uživatelů bez problému připojí a může tak tisknout z nejrůznějších zařízení jako jsou tablety, počítače i chytré telefony, a to studenti v současné době opravdu oceňují.

Kouzlo papírových fotografií

Každý ze studentů potřebuje tisknout velké množství fotografií i z toho důvodu, že fotografie je nejlepší mít ve fyzické podobě – tedy v ruce. Díky tomu si studenti mohou z fotografií dělat deníky, popsat a spojovat s příběhy nebo je darují místním, kterým tím udělají neskutečnou radost. V tomto kraji mají totiž fyzické fotografie stále velkou váhu a lidé si je s oblibou vystavují. „Studenti se zde neučí pouze, jak tisknout fotografie, ale i to, že je důležitá kvalita tisku a to, jak vypadá finální výsledek – ať už jde o malý náhled, nebo fotografie velikosti A3. I proto je ve škole k dispozici technik Ondřej Žižka, který všem studentům pomáhá s přípravou tisku a snaží se jim být ve všech ohledech nápomocný, protože pro fotografy je velice důležité mít celý proces pod kontrolou“, doplňuje Franc.

Roman Franc i technik, který navíc vlastní tiskové studio Fotografiks.cz, kde na velkoformátových tiskárnách Epson tiskne dlouhodobě, používali zařízení Epson již v minulosti a nedají na ně dopustit. „Právě proto jsme zvolili zařízení Epson, jednak kvůli dobré kvalitě, kterou jsme měli ověřenou minulými lety a také, aby náš technik pracoval se zařízením, které dobře zná a po všech stránkách mu plně vyhovuje. Mě osobně si získali rychlým a snadným nastavením a ovládáním prostřednictvím velkého 2,7palcového barevného dotykového displeje a samozřejmě kvalitou tisku, se kterou jsem extrémně spokojený a v muzeích a galeriích po celém světe, kde vystavuji, mi výsledek chválí. Párkrát jsem zkoušel tisknout na zařízeních jiné značky, ale výsledek nebyl takový, na jaký jsem byl zvyklý. uzavírá Roman Franc.

Digitální fotografie tu tištěnou ani zdaleka nedokáže nahradit. Je to jako s knihou. Já také patřím mezi zastánce papírové podoby, pokud mohou ihned spatřit výsledky své práce. Když vidí, jak na základě jejich pokynů robot pracuje, programování přestává být abstraktní. Díky tomu žáky více baví učit se i teorii. Celkově je praktická činnost vede k systematické a kolektivní práci.

O společnosti Epson

Společnost Epson je globální technologický lídr, který poskytuje inovativní řešení pro kanceláře, domácnosti, obchodní podniky i průmyslové provozy. Epson nabízí široký sortiment produktů od inkoustových tiskáren, tiskových systémů a projektorů 3LCD až po průmyslové roboty, chytré brýle a snímací systémy a využívá originální kompaktní, úsporné a vysoce přesné technologie.

Skupina Epson vedená společností Seiko Epson Corporation se sídlem v Japonsku zaměstnává více než 81 000 lidí v 85 společnostech po celém světě a je hrdá na svůj přínos komunitám, ve kterých působí, a na své trvalé snahy o snížení dopadu na životní prostředí.

www.global.epson.com

http://global.epson.com/

O společnosti Epson Europe

Společnost Epson Europe B.V. sídlí v Amsterdamu a je řídicím centrem skupiny Epson pro Evropu, Střední východ, Rusko a Afriku. Společnost Epson Europe zaměstnává 1830 lidí a ve fiskálním roce 2017 zaznamenala obrat 1,7 miliard eur. http://www.epson.cz

Environmentální vize 2050

http://eco.epson.com/