Praha,
12
Únor
2018
|
08:00
Europe/Amsterdam

Role učitelů ve třídě se změní, aby se maximalizovaly výhody vzdělávacích technologií pro budoucí zaměstnance

Představujeme učitele budoucnosti

Kdo byl váš nejlepší učitel? Většina z nás si vybaví jména alespoň několika oblíbených (a několika méně oblíbených) učitelů. Inspirativní, autoritativní, empatičtí, přísní i zábavní. Každý učitel je jiný. Řada základních principů výuky a vztahy mezi studenty a učiteli zůstávají po generace víceméně neměnné. To vše se ale změní. Na nejnovější inovace ve vzdělávání nebudou mít vliv měnící se společenské postoje, ale přelomové technologie a potřeby pracoviště budoucnosti. Dynamičtější a technologicky pokročilejší pracoviště roku 2025 bude vyžadovat pracovní sílu, která dokáže spolupracovat, je flexibilní a snadno se přizpůsobuje novým dovednostem a rolím. Nepostradatelnou dovedností bude metaučení, neboli schopnost sebevzdělávání. Zaměření vzdělávání i role učitelů se změní.

Z hlavní role průvodcem

V nejnovějším výzkumu týkajícího se dopadu technologií na klíčové sektory společnost Epson požádala 17 předních myslitelů, aby popsali vzdělávací normy v roce 2025. Tyto hypotézy jsme poté představili vedoucím osobnostem a zaměstnancům v klíčových sektorech. Russel Stannard, vzdělávací technolog a zakladatel webu http://www.teachertrainingvideos.com/ www.teachertrainingvideos.com předpověděl, že „ve výuce dojde k posunu dovedností, protože učitelé se z hlavní role přesunou do pozice průvodce.“ 70 % evropské pracovní síly s touto interpretací souhlasí a předpovídá, že učitelé přejdou do nové role, ve které budou provázet studenty učebním procesem. 64 % souhlasí, že využití informací a analytické dovednosti se proto stanou centrem pozornosti vzdělávacího systému zítřka. Tento posun bude podpořen řadou nových technologií, jako jsou interaktivní projektory, 3D tiskárny, rozšířená realita a koboti (spolupracující roboti), které nabídnou stále provázanější směs online a offline učení. Například díky rozšířené realitě budou některé vědecké ukázky praktičtější, bezpečnější a méně časově náročné při začleňování do plánu hodiny. David White, vedoucí digitální výuky na Univerzitě umění v Londýně, tvrdí, že „vyučovat používání technologií je zastaralý přístup. Budoucností je výuka praktických dovedností a vybavení studentů schopností používat zaměnitelně různé platformy.“

 

Průvodcovy přednosti

S tím, jak budou učitelé méně zodpovědní za pouhé předávání znalostí, se budou moct lépe věnovat souběžné roli životního kouče. 72 % Evropanů očekává, že se metody učení díky tomu lépe přizpůsobí jednotlivci. Vzdělávání by také v roce 2025 mělo být dynamičtější a účinnější. 71 % dotazovaných souhlasilo, že s dosažením tohoto cíle pomůže „smíšená výuka“ (propojené využití online a offline vzdělávacích zdrojů).

 

Pomoc učitelům s přizpůsobením se novým prioritám

Učitelé stojí v čele nadcházejícího posunu v kultuře pracoviště. Dnešní učitelé budou muset v nadcházejícím desetiletí přizpůsobit vlastní schopnosti a přístup, aby dokázali pomoct s rozvojem dovedností, které budou na pracovišti budoucnosti nezbytné. To s sebou ale přináší výzvy. Zatímco 63 % Evropanů vidí implementaci technologie pozitivně, 61 % také věří, že učitelé v současnosti nejsou vybaveni k tomu, aby mohli studenty naučit novým schopnostem nezbytným k využití technologií, které budou do vzdělávání v příštím desetiletí integrovány. Výzkum také odhalil několik dalších rizik, která by mohla ohrozit kvalitu vzdělávání v budoucnosti. Největší počet dotazovaných se shodl, že při přizpůsobování škol a učitelů novým prioritám ve vzdělávání by se omezujícími faktory mohlo stát financování (47 %), vzdělávání učitelů (40 %) a zastaralé technologie (34 %).

 

Oblíbený učitel budoucnosti

Z našeho výzkumu jasně vyplývá význam spolupráce učitelů, tvůrců legislativy, technologických společností a škol při přechodu ze vzdělávacích norem současnosti na normy roku 2025. Zdá se však také, že nejoblíbenějšími učiteli zítřka budou ti, kteří si osvojí jazyk metaučení, smíšeného učení a přizpůsobených cílů lekcí. Pozitivní je, že 60 % dotazovaných učitelů naznačilo, že jsou ochotni se pro tuto budoucí roli proškolit.

 

Chcete se dozvědět více?

Úplná zpráva obsahuje všechny poznatky. Můžete jej stáhnout do sloupce vpravo od stránky

 

O společnosti Epson

Společnost Epson je globální technologický lídr, který poskytuje inovativní řešení pro kanceláře, domácnosti, obchodní podniky i průmyslové provozy. Epson nabízí široký sortiment produktů od inkoustových tiskáren, tiskových systémů a projektorů 3LCD až po průmyslové roboty, chytré brýle a snímací systémy a využívá originální kompaktní, úsporné a vysoce přesné technologie.

Skupina Epson vedená společností Seiko Epson Corporation se sídlem v Japonsku zaměstnává více než 80 000 lidí v 86 společnostech po celém světě a je hrdá na svůj přínos komunitám, ve kterých působí, a na své trvalé snahy o snížení dopadu na životní prostředí.

www.global.epson.com

http://global.epson.com/