Shrnutí

Server arecenze.cz publikoval rozsáhlou recenzi tiskárny Epson EcoTank L6190. Zajímá vás jak v testu obstála? Navštivte stránky zde, kde naleznete redakční hodnocení vč. fotografií a videa, nebo si přečtěne text recenze níže.

 

 

 

Praha,
31
Červenec
2019
|
14:44
Europe/Amsterdam

Redakční test a recenze tiskárny Epson EcoTank L6190

Epson EcoTank L6190 patří do vyšší cenové kategorie multifunkčních inkoustových tiskáren. Prodejní cena se pohybuje okolo 10 tisíc korun (červenec 2019), proto jsme byli velmi zvědaví na její výkon a celkové fungování, když se nám dostala do rukou.

Obecně jsou inkoustové tiskárny považovány za stroje s vysokou kvalitou tisku ve srovnání s laserovými modely. Speciálnímu srovnání obou kategorií jsme se věnovali na této stránce. Inkoustovky se hodí zejména na tisk menšího množství stran, na nichž se často objevují fotografie, grafika a další prvky. Pořizovací cena bývá nižší než u laserových tiskáren, které jsou naopak určené pro rychlý tisk velkého množství stran, zejména černobílého textu. Jsou tedy ideální do kanceláří, škol nebo na úřady.

V úvodu recenze je potřeba zmínit, že tiskárna nepracuje s klasickými výměnnými kazetami s inkoustem. Ty vytěsnily čtyři druhy lahviček s barvami (CMYK), jejichž obsah si sami doplňujete do zabudovaných zásobníků na přední straně tiskárny. Jedná se o velmi čistý způsob doplnění barev, navíc vám ušetří dost peněz za výměnu nebo repasování barevných kazet.

Výrobcem deklarované parametry:

 • Metoda tisku: PrecisionCore
 • Trysky: 400 trysek pro černou a 128 trysek pro každou barvu
 • Rozlišení tisku: 4 800 x 1 200 DPI
 • Funkce: tisk, skenování, kopírování a faxování
 • Deklarovaná rychlost tisku (ISO/IEC 24734): 15 str./min černobíle, 8 str./min barevně
 • Typ skeneru: CIS (contact image sensor)
 • Deklarovaná rychlost skenování (300 DPI): 1,5 ms/řádek černobíle, 7 ms/řádek barevně
 • Formáty skenu: BMP, JPEG, TIFF, PDF
 • Rozlišení skenování: 1 200 x 2 400 DPI
 • Deklarovaná rychlost faxu: 33,6 kb/s (přibližně 3 s/stránka)
 • Funkce faxu: faxování z PC, automatické opakování, zpoždění odeslání, rozeslání faxu, adresář
 • Počet zásobníků na papír: 1 (250 listů)
 • Formáty papíru: A4, A5, A6, B5, C6 (obálka), DL (obálka), No. 10 (obálka), Letter, 9 x 13 cm, 10 x 15 cm, 16 : 9, Legal
 • Kapacita autom. podavače a zásobníku: 30 listů
 • Doporučená gramáž: 64 g/m2 – 250 g/m2
 • Deklarovaná spotřeba: 12 W (samostatné kopírování), 1 W (úsporný režim), 5,4 W (připraveno), 0,3 W (vypnutí)
 • Rozměry: 375‎ x 347 x 231 mm (šířka x hloubka x výška)
 • Hmotnost: 7,3 kg
 • Rozhraní: USB, Ethernet, Wi-Fi, Wi-Fi Direct
 • Displej: LCD barevný dotykový s úhlopříčkou 6,1″
 • Výtěžnost stránek: 14 000 černobíle, 11 200 barevně

Rozbalení

V balení tiskárny Epson L6190 najdete samotnou tiskárnu a k ní speciální menší krabici s barvami. Do tiskárny se plní 4 druhy barev s označením C, M, Y a BK, tedy Cyan (azurová), Magenta (purpurová), Yellow (žlutá) a BlacK (černá). Od každého inkoustu obsahuje balení hned dvě lahvičky, dohromady jich tedy dostanete 8 (C,M,Y – 70 mililitrů s výdrží 6 000 stran, BK – 127 mililitrů s výdrží na 7 500 stran). Další sadu čtyř lahviček pořídíte za necelou tisícovku, ale objednávat je můžete i jednotlivě.

Na první pohled je tiskárna elegantní. Černé provedení je oblíbené a poměrně rozšířené. Pozitivum je také možnost fyzické kontroly aktuálního stavu barvy v tiskárně. Svou vyšší hmotností působí tiskárna bytelně, ze začátku jsme měli problém s otevíráním víka skeneru i celé tiskárny. Je totiž potřeba vyvinout trochu větší sílu, aby konstrukce zapadla do bezpečné polohy, kdy nehrozí pád dvířek.

Tiskárna je poměrně jednoduchá na obsluhu, všechny důležité prvky jsou snadno dostupné.

Dále krabice s tiskárnou obsahovala napájecí kabel, návod (pouze základní instrukce pro spuštění v několika jazycích – podrobnou příručku najdete v elektronické podobě), bezpečnostní a informační letáky a instalační software v podobě CD. V balení tedy není například žádný USB kabel, kterým byste propojili tiskárnu s jiným zařízením. Spoléhat musíte na bezdrátové spojení, nebo kabel dokoupit.

Uvedení do provozu

Zprovoznění tiskárny vysvětluje výrobce na velkém archu s postupem prvních kroků. Ze začátku bylo trochu složitější se v papíru zorientovat. Po čase už je ale vše v pořádku, plnohodnotný návod ale najdete až v elektronické příručce.

Jako první je potřeba naplnit tiskárnu inkoustem. Musíte tedy odklopit hlavní víko tiskárny a poté i menší víčko nad ventily pro nalití barvy. Každý ventil je ještě krytý vlastní klapkou, kterou také musíte otevřít. Poté musíte vyjmout lahvičky s barvou z igelitového obalu a podle návodu nalít příslušnou náplň do příslušného ventilu. Je potřeba dát velký pozor na záměnu barev.

Matice je uzpůsobená opravdu čistému doplnění barvy do systému, z lahvičky inkoust teče až po nasazení do ventilu nádržky, plnění se zastaví automaticky. Hladinu navíc můžete kontrolovat na přední straně tiskárny, kde ji fyzicky vidíte i se značkami úrovně naplnění. Celý systém je důmyslný, ale přitom jednoduchý a čistý. Pokud dodržujete pokyny v návodu, ani trochu se nepotřísníte a proces potrvá jen pár minut. Snad jen zmíníme, že menší víko nad ventily působí celkem slabě a chatrně, žádné problémy jsme s ním ale nezaznamenali.

Poté následuje samotné první spuštění tiskárny po připojení napájecího kabelu do elektrické sítě. Šestipalcový dotykový LCD displej je graficky celkem podařený, ovládání je jednoduché, ale zaznamenali jsme občas až příliš velkou citlivost při dotyku. Například jsme nabídku chtěli posunout tažením prstu po povrchu, jenže došlo k potvrzení položky, kterou jsme nechtěli.

Po prvním spuštění přichází na řadu inicializace barev, které se automaticky napustí do systému hadiček a trysek tiskárny. Postupně vidíte, jak klesá hladina v zásobnících. Trvá to asi 10 minut. Poté musíte provést 5 kroků kalibrace tisku, kdy na displeji vždy navolíte možnost nejvíce se blížící vytištěné zkušební straně, což zabere dalších 10 až 15 minut.

Samostatným krokem je pak také instalace ovladačů do zařízení, ze kterých chceme tisknout. Využít můžete přiložené CD, pokud nemáte v počítači CD mechaniku, ovladač si jednoduše stáhnete z internetové stránky v návodu, která je kompletně v češtině. Při instalaci do počítače zabírají základní ovladače přes 100 MB v několika aplikacích, uvítali bychom trochu skromnější řešení. Bohužel například nemůžete vyškrtnout například instalaci faxu, i když víte, že jej nebudete využívat. Také odstranění ovladačů je složitější. Následně ještě dojde k aktualizaci firmwaru tiskárny.

Po instalaci se přejde k propojení tiskárny se zařízením, ze kterého chcete tisknout. Celý proces je snadný, každým krokem vás provede lokalizovaný průvodce. Na výběr je tisk přes USB kabel, ale pohodlnější jsou varianty bezdrátového tisknutí přes Wi-Fi. Tisknout můžete přes připojení do Wi-Fi sítě, nebo propojíte obě zařízení wifinou napřímo (Wi-Fi Direct). Vypozorovali jsme, že druhý způsob zajistí lepší přenos dat mezi tiskárnou a připojeným zařízením, na druhou stranu ale ztratíte bezdrátové připojení k internetu. Spojení přes síť vás neomezí, ale pokud je tiskárna dál od zdroje signálu, může dojít k prodloužení tisku úlohy. Velkou výhodou je také možnost tisku z cloudového úložiště. Tisk tak můžete spustit odkudkoliv na světě.

Celý proces zprovoznění tiskárny Epson L6190 krok po korku vám od vytažení z krabice po spuštění vlastního tisku zabere asi 40 minut, což považujeme za standardní čas.

Tisk ze smartphonu

Pohodlně můžete ovládat tisk i z chytrého telefonu (vyzkoušeno na operačním systému Android). Jednoduše stáhnete aplikaci Epson iPrint, která má přibližně 20 MB, a podle návodu zařízení propojíte s tiskárnou. Proces nezabere víc než deset minut. Aplikace je bohužel pouze v angličtině. Jednoduše vybereme v aplikaci příslušnou tiskárnu a také velikost papíru a můžeme tisknout. Bezproblémové je i ovládání dalších funkcí.

Test funkcí a spotřeby energie

Jak jsme už uvedli v úvodní tabulce parametrů tiskárny Epson L6190, můžete s ní tisknout, skenovat, kopírovat nebo faxovat. V testu jsme se zaměřili na první tři jmenované funkce, u kterých jsme hodnotili základní ovládání, rychlost, kvalitu a také spotřebu elektřiny.

Zkoušeli jsme práci s barevnou i černobílou předlohou. Na barevnou stránku jsme umístili obrázek, grafiku i text (vygenerovaný vzor textu lorem ipsum s fontem Calibri o velikosti 12 – nechybělo podtržené, tučné písmo a kurzíva). Pro test práce s černobílým tiskem, skenováním a kopírováním jsme použili stránku A4 plnou vygenerovaného textu lorem ipsum.

Každý test jsme několikrát opakovali a hodnoty průměrovali.

Zapnutí a vypnutí tiskárny + spotřeba režimů

Ještě před testem samotných funkcí nás zajímalo, za jak dlouho je tiskárna připravená k provozu, včetně spojení s Wi-Fi sítí, a naopak za jak dlouho po stisknutí tlačítka se úplně vypne. Jednotlivé operace jsme provedli několikrát a zjistili jsme, že zapnutí vyžaduje 24 sekund. Vypnutí je o dost rychlejší a je hotové za 5 až 6 sekund.

Zároveň jsme v jednotlivých stavech měřili spotřebu elektřiny specializovaným měřičem. Ta celkem odpovídala deklarovaným hodnotám. Při úplném vypnutí tiskárna odebírá 0,1 W (mírně vyšší hodnoty po manuálním vypnutí tiskárny, než při zapojení vypnuté tiskárny do sítě), v režimu připraveno k tisku 5 až 5,3 W a v úsporném stavu pak 1 až 1,2 W.

Tisk

Proces tisku je celkem standardně rychlý, pokud se zaměříme na kategorii inkoustových tiskáren. Zaznamenali jsme, že tiskárna není úplně tichá, při práci také dost vibruje na stole, proto je nutné ji umístit na stabilní podložku, ať vám například při psaní tyto pohyby nevadí.

S kvalitou tisku jsme ale spokojení, při testování jsme si také všimli, že se rychlost zařízení zvyšuje po několika vytisknutých listech. Vysledovali jsme také, že pro rychlejší tisk je vhodné připojit zařízení přes Wi-Fi Direct. Zahájení tisku bylo rychlejší, vždy je ale potřeba dobře usadit papíry v dolním zásobníku.

Tisková úloha (standardní kvalita)

ÚkonVýsledek

1 strana (bar.)

celkový čas16 až 17 sekund

10 stran (bar.)

celkový čas1 minuta 22 sekund

10 stran (bar.)

počet stran za minutu7

10 stran (bar.)

čas první strany12 sekund

10 stran (bar.)

průměrný čas na další stránky7 až 8 sekund
15 stran (ČB)celkový čas

1 minuta 2 sekundy

15 stran (ČB)počet stran za minutu

14

15 stran (ČB)čas první strany

7 až 8 sekund

15 stran (ČB)průměrný čas na další stránky

3 až 4 sekundy

15 stran (ČB)čas 10. strany

41 sekund

Všechny úlohyspotřeba

12,5 – 13,5 W

Vyzkoušeli jsme jak tisk pouze jedné barevné stránky, tak většího množství barevných i černobílých listů. Jednu barevnou stránku jsme vytiskli za 16 až 17 sekund, kdy jsme počítali čas od zahájení tisku až po úplné ukončení do stavu, kdy je tiskárna připravena znovu tisknout.

Tiskovou úlohu 10 barevných stránek stihl přístroj za 82 sekund. První stránka byla hotová za 12 sekund, časový průměr na další stránky se pohyboval mezi 7 a 8 sekundami.

Černobílý tisk je samozřejmě o poznání rychlejší. Patnáct stran plných textu zvládla tiskárna za 1 minutu a 2 sekundy, za minutu tedy kompletně vytiskla 14 listů. První stránka vyšla z přístroje přibližně za 7 sekund, každá další pak zabrala 3 až 4 sekundy. Deset stran vychrlila tiskárna za 41 sekund.

U všech typů tisku jsme naměřili činný výkon okolo 13 W. Při ceně 4 Kč za kWh vás každodenní tisknutí po dobu jedné hodiny vyjde přibližně na 20 Kč za rok.

Skenování

Pro skenování si v počítači musíte otevřít speciální program Epson Scan, který nabízí velké množství možností nastavení – výběr formátu výstupu, formát předlohy, volba skenu ze skla nebo z podavače, upřesnění textu, doostření, oprava zešikmení apod. Hlavní je ale samozřejmě kvalita neboli rozlišení, jež se určuje podle hodnoty DPI (dots pet inch – tedy kolik bodů bude skener snímat na ploše jednoho palce). Čím větší DPI, tím kvalitnější ale zároveň pomalejší skenování. Nastavení skenování v mobilní aplikaci je velmi snadné.

Jak už bylo řečeno, můžete volit sken jedné předlohy ze skla, nebo v případě většího množství dokumentů také sken z automatického podavače. Tiskárna dokáže sama rozeznat, kterou variantu má použít. Do podavače se vejde až 30 listů, při správném vložení se ozve zvukový signál, který oznamuje, že tiskárna registruje dokumenty v podavači. Všechny dokumenty můžete skenovat do jednoho souboru.

Výhodná je také možnost zobrazení náhledu a výběru konkrétního výřezu na předloze, který má být naskenován.

Skenovací úloha (barevně, 300 DPI)

ÚkonVýsledek

1 strana ze skla

celkový čas28 až 29 sekund

1 strana z podavače

celkový čas21 až 22 sekund

5 listů z podavače

celkový čas1 minuta 9 sekund

5 listů z podavače

čas první stránky

18 až 19 sekund

5 listů z podavačeprůměrný čas dalších stránek

12 až 14 sekund

5 listů z podavačepočet skenů za minutu

4

sken ze sklaspotřeba

6 W

sken z podavačespotřeba

7,5 až 8,5 W

Jak je vidět při porovnání skenu jedné stránky od začátku do konce úlohy, celý proces je rychlejší z automatického podavače dokumentů. Přímo ze skla trvá něco málo pod půl minuty, z podavače pak těsně přes 20 sekund.

Často se ale stává, že uživatel chce skenovat větší počet předloh a k tomu slouží hlavně automaticky podavač. Pět barevných stránek model od Epsonu naskenuje za 1 minutu a 9 sekund, první stránka je hotová za necelých dvacet sekund, další pak v intervalu 12 až 14 sekund. Dobré je, že podavač bere další papíry ještě před dokončením skenování předchozí stránky, urychluje tak dokončení delší úlohy. Za minutu se stihnou naskenovat 4 listy.

Při srovnání spotřeby je trochu úspornější sken ze skla, který spotřebovává 6 W. Skenování z podavače je náročnější přibližně o 2 W.

Kopírování

I při kopírování máte na výběr, jestli zvolíte umístění předlohy na sklo nebo do automatického podavače. Znovu se dá varianta s podavačem označit za rychlejší, samozřejmě je výhoda v tom, že můžete naráz skenovat několik dokumentů. Podavač pracuje velmi rychle, zároveň přístroj skenuje a tiskne. Dokud jsou v podavači registrovány dokumenty, pokračuje kopírování, není potřeba zvlášť nastavovat objem úlohy.

Můžete navolit 1 až 99 kopií, s reprodukcí barev jsme byli spokojení. Nastavit si můžete přímo na tiskárně několik parametrů, nejdůležitější je znovu kvalita skenu a tisku. S vyšší kvalitou musíte ale počítat s delším časovým úsekem potřebným pro splnění úlohy.

Úloha kopírování (barevně, standardní kvalita)

ÚkonVýsledek

1 strana ze skla

celkový čas29 sekund

1 strana z podavače

celkový čas22 sekund

5 listů z podavače

celkový čas

1 minuta 35 sekund

5 listů z podavačečas první stránky

22 sekund

5 listů z podavačeprůměrný čas dalších stránek

18 sekund

5 listů z podavače

počet okopírovaných listů za minutu3
kopírování ze sklaspotřeba

11 až 14 W

kopírování z podavačespotřeba

13 až 16 W

Kopírování 1 stránky ze skla vám zabere necelou půlminutu, podavač to zvládne už za 22 sekund. Při testu kopírování pěti barevných listů z podavače jsme naměřili čas 1 minuta a 35 sekund. První list vyšel z tiskárny po 22 sekundách, každá další stránka pak přibližně po 18 sekundách. Za minutu stihla tiskárna dokončit tři listy.

Pokud se zaměříme na spotřebu elektřiny, zjistíme, že kopírování je ze všech úkonů nejnáročnější. Jde vlastně o skenování a tisk zároveň, proto vyšší hodnoty spotřeby. Kolísají podle toho, co za proces se zrovna provádí. Při kopírování ze skla je to od 11 do 14 W, varianta s podavačem je náročnější, spotřebuje 13 až 16 W.

Hodnocení ovládání

Celkově ovládání tiskárny hodnotíme jako přívětivé. Návod, veškeré příručky, programy pro ovládání i samotné menu tiskárny jsou v češtině s interpunkcí. Jediné, kde se uživatel musí popasovat s angličtinou, je aplikace ve smartphonu. Vedle toho jsou v nabídce desítky dalších jazyků.

Menu v tiskárně je přehledné, na prvních místech je volba konkrétní činnosti multifunkčního zařízení (kopírování, sken, fax) a poté zde najdeme i položky údržba a nastavení, včetně možností připojení a ovládání hlasitosti (signalizace automatického podavače, potvrzující tón displeje apod).

Pod položkou Nastavení najdeme obecné základní nastavení tiskárny, sítě, webové služby, faxu. Dále je zde nabídka údržby, tisku, stavu tiskárny, počítadla tisku, nastavení uživatele, obnovení výchozího nastavení a možnost aktualizace firmware.

Drtivá většina operací se nastavuje přes dotykový displej, který je dostatečně velký, avšak občas citlivější a může se stát, že člověk potvrdí položku, kterou nechce. Stává se to například při posouvání nabídky tažením prstu po povrchu displeje.

Stav barevných náplní můžeme zjistit jak přes program v připojeném zařízení, tak fyzicky na přední straně tiskárny, kde jsou vidět hladiny jednotlivých barev i s příslušnými ryskami.

Závěrečné hodnocení

Práce multifunkční tiskárny Epson EcoTank L6190 se nám hodně zamlouvá. Zprovoznění zařízení vám nezabere ani hodinu a můžete se pustit do tisknutí, skenování, kopírování nebo skenování. To vše zařízení zvládá.

Chválíme čistý způsob doplňování barev z lahviček přímo do nádržek v tiskárně, které nahrazuje proces výměny tiskových kazet. Nepotřísníte se a navíc jde o ekologičtější a finančně úsporný způsob tisku. Pozitivní je také možnost sledovat aktuální naplnění nádržek s inkoustem na přední straně tiskárny.

Pozitivní je veškeré ovládání v češtině (až na aplikaci v mobilu) i možnost tisku z různých zařízení. Tiskárna navíc nabízí i praktický tisk z cloudového úložiště kdekoliv na světě.

Z drobných negativ můžeme zmínit absenci USB kabelu v základní výbavě, vyšší velikost ovladačů nebo občas příliš citlivý dotykový displej.

Na základě testování se standardním nastavením jsme zjistili, že tiskárna zvládne dokončit tisk 10 barevných stránek za 82 sekund, u stejné porce černobílých listů se dostává na polovinu. Skenování i kopírování je rychlejší z automatického podavače na horní straně zařízení. Pět dokumentu stihla tiskárna naskenovat za 69 sekund, kopírování stejného množství předloh zabralo 95 sekund.

Co se týče spotřeby, deklarované údaje v jednotlivých režimech celkem souhlasí s námi naměřenými hodnotami (vypnutí 0,1 W; režim připraveno 5 až 5,3 W; stand-by 1 až 1,2 W). Samostatné tisknutí „žere“ 13 W, skenování od 6 do 8 W a kopírování od 11 do 16 W. Liší se podle varianty skenu a kopírování ze skla nebo z automatického podavače. Celkově považujeme zařízení za úsporné. Při tištění hodinu denně po celý rok by vás provoz, co se týče spotřeby elektřiny, měl vyjít na přibližně 20 korun.

Klady

Zápory

barva v lahvičkách (absence kazet)

balení neobsahuje USB kabel

jednoduché zprovoznění i ovládání

poměrně velké množství ovladačů a jejich velikost

kompletní lokalizace v češtině (kromě aplikace do smartphonu)

příliš citlivý dotykový displej

viditelný stav náplně barev

 
obecně kvalitní funkce 

O společnosti Epson

Společnost Epson je globální technologický lídr, který poskytuje inovativní řešení pro kanceláře, domácnosti, obchodní podniky i průmyslové provozy. Epson nabízí široký sortiment produktů od inkoustových tiskáren, tiskových systémů a projektorů 3LCD až po průmyslové roboty, chytré brýle a snímací systémy a využívá originální kompaktní, úsporné a vysoce přesné technologie.

Skupina Epson vedená společností Seiko Epson Corporation se sídlem v Japonsku zaměstnává více než 81 000 lidí v 85 společnostech po celém světě a je hrdá na svůj přínos komunitám, ve kterých působí, a na své trvalé snahy o snížení dopadu na životní prostředí.

www.global.epson.com

http://global.epson.com/

O společnosti Epson Europe

Společnost Epson Europe B.V. sídlí v Amsterdamu a je řídicím centrem skupiny Epson pro Evropu, Střední východ, Rusko a Afriku. Společnost Epson Europe zaměstnává 1830 lidí a ve fiskálním roce 2017 zaznamenala obrat 1,7 miliard eur. http://www.epson.cz

Environmentální vize 2050

http://eco.epson.com/