06
Červenec
2018
|
12:09
Europe/Amsterdam

Robotické ruce přináší inteligentní výrobu

Autonomní roboti Epson se dvěma rameny pomáhají evropským výrobcům vytvářet inteligentnější výrobní linky

 

Společnost Epson si stanovila výzvu – používat své klíčové technologie k podpoře změn ve čtyřech významných oblastech, včetně výrobního sektoru. Tuto výzvu jsme přijali, abychom nezaspali na vavřínech jako přední celosvětový dodavatel robotických ramen SCARA (Selective Compliance Assembly Robot Arm) a zaměřili se na překonávání očekávání našich zákazníků. Proto nyní vyvíjíme pokročilé robotické systémy, které jsou na cestě k revoluci výrobních procesů.

Měnící se kontext evropských a celosvětových výrobců

Přestože je výroba mechanizovaná již dlouho, výrobní kvantita a kvalita ve výrobě stále závisí na lidech. To se brzy změní. V současné době jsme svědky nedostatku pracovní síly, který je způsoben klesající porodností ve vyspělých zemích a rostoucími příjmy v rozvíjejících se zemích. V důsledku vysoké ceny zdrojů, energie a práce v Evropě vyžaduje konkurenceschopnost na celosvětovém trhu extrémně kvalitní výrobní výstupy s vysoce efektivním využitím zdrojů. Tuto propast pomáhá překlenout inteligentní výroba postavená na základě automatizovaných robotických systémů, RFID štítků a inovací jako jsou zachycování dat, cloud computing a big data. Výrobky jsou navíc stále sofistikovanější a komplikovanější. Mnohé z nich, například nositelné technologie a mobilní zařízení, vyžadují přesnost výroby, která překračuje lidské možnosti.

Autonomní roboti se dvěma rameny, kteří „slyší, vidí a myslí“

Společnost Epson vkročila na novou půdu vyvinutím autonomních robotů se dvěma rameny, kteří vidí, vnímají, myslí a pracují. Běžní roboti vyžadují specializovanou instalaci na výrobní linky. Naproti tomu uživatelům autonomních robotů Epson se dvěma rameny stačí jednoduše roboty nastavit pro díly nebo předměty a související pracovní náplň. Když dostane autonomní robot se dvěma rameny příkaz ke složení dvou dílů, nejprve zachytí trojrozměrný snímek obou předmětů pomocí kamer na hlavě a ramenech. Rozpozná jejich tvar stejně jako člověk. Poté oba díly uchopí pomocí víceúčelových koncových efektorů, které stejně jako lidské ruce určí přiměřenou sílu. Nakonec robot na základě informací z kamer a snímačů „promyslí“ nejvhodnější pohyby k dokončení práce. Stejně jako člověk dokáže robot používat běžné montážní nástroje. Společnost Epson tvoří budoucnost, ve které budou autonomní roboti se dvěma rameny cenově výhodní v malosériové výrobě a dalších náročných oblastech. Samostatnější roboti odstraní nutnost investovat do nákladného periferního vybavení a složitých programů k automatizaci jeho provozu. Roboty lze naproti tomu rychle a snadno opakovaně použít pro jiné výrobky a procesy.

Stavíme na zkušenostech

Ve společnosti Epson se neustále snažíme stavět na našich dovednostech a znalostech, aby byly naše výrobky nejlepší ve své třídě. Vývoj autonomního robota se dvěma rameny spojil naše technické i výrobní zkušenosti do vynikajícího výsledku. V srdci tohoto výrobku se nachází jedna ze tří klíčových technologií společnosti Epson – technologie snímání QMEMs, která nám pomohla dosáhnout jedinečné pozice na řadě trhů B2B s komponenty. Tyto snímače síly s neuvěřitelně rychlou odezvou slouží jako lidské smyslové vnímání, které robotům umožňuje automaticky upravovat sílu aplikovanou na předměty, což přispívá k jejich přizpůsobitelnosti v rámci výrobní haly. Zároveň je samozřejmě společnost Epson také předním celosvětovým výrobcem tiskových a promítacích technologií, jejichž prodej i servis nabízí v 53 zemích světa. Abychom vyhověli poptávce po našich výrobcích, má společnost Epson mnoho zaměstnanců v továrnách po celém světě. Když jsme se proto rozhodli navrhnout robota pro výrobní linky, vycházeli jsme ze zkušeností mnoha milionů (ne-li miliard) hodin lidské i robotické práce. Tyto zkušenosti byly použity k vývoji balíčků výrobních řešení zahrnujících roboty, periferní snímací technologie, robotické obrazové systémy, profesionální poradenství a ještě mnohem více.

Kam dál

Společnost Epson vidí velké příležitosti v inteligentní výrobě i v „internetu věcí“ (IOT). Chceme lidstvo osvobodit od manuální práce a umožnit jim využívat čas kreativněji a produktivněji. Proto chce společnosti Epson poskytovat robotická řešení pro účely automatizace celého výrobního procesu od surovin až po převoz. V jiných odvětvích podnikání jsme již identifikovali rychle rostoucí trhy pro roboty v oblastech elektroniky, automobilového průmyslu a lékařství. Vyžadují menší, inteligentnější a technicky vyspělé produkty, jedná se tedy o ideální použití pro kompaktní, lehké a precizní roboty Epson. A nakonec nesmíme zapomenout na domácí roboty – to je ale asi příběh na jindy… Chcete-li zobrazit další informace, klikněte sem.