06
Kasım
2017
|
07:00
Europe/Amsterdam

Teknoloji, tıbbi bakım sektöründeki hayal dünyasını nasıl yıkıyor?

Teknoloji, sağlık hizmetlerinde devrim yaratmak için varlığını sürdürüyor, ancak sağlık sektörü uzmanlarının uyum sağlayacak zamanı var mı?

Teknoloji modern dünyayı dönüştürüyor ve belki de bu dönüşümün sağlık hizmetleri sektöründen daha derin olabileceği başka bir sektör yok. Gelişmiş robot teknolojisi, uzaktan hasta izleme ve 3D baskı teknolojisinin hepsi tıbbi bakımda devrim niteliği taşıyan beceriler geliştirilmesi imkanı sunar. Peki ama temel olarak insan etkileşimine dayanan bir endüstri ile teknolojik dönüşümü nasıl bir araya getirebiliriz? Epson'un geleceğin iş yerlerini konu alan araştırmasının bir parçası olarak, teknolojinin endüstriyi nasıl değiştireceğini anlamamıza yardımcı olması için Avrupalı işçiler ve endüstri uzmanlarıyla röportajlar gerçekleştirdik. Sağlık Hizmetleri Sektörü Fütüristi Dr. Tobias Gantner, teknolojinin sağlık hizmetleri alanındaki insan etkileşimi üzerinde önemli bir etkiye neden olacağını savunuyor. Bununla birlikte, bunu tamamlayarak ve kolaylaştırarak gerçekleştireceğini düşünüyor. Teknoloji, hekimlerin zaman dağılımlarını yeniden planlamalarını ve hastalarla daha fazla etkileşime girmelerini sağlayacak destek sistemlerini etkinleştirecektir.

Sağlıklı bir gelecek baskıda

Epson tarafından anket yapılan Avrupa'daki tıp uzmanlarının yüzde yetmişi, organik ve biyolojik baskının yanı sıra 3D baskının da ameliyat bekleme sürelerini azaltacağını ve başka bir yüzde 70 ise cerrahi ve tedavi başarısını arttıracağını düşünmektedir. Bu geçişi daha fazla tamamlayacak olan kişiselleştirilmiş reçeteli ilaçların baskısı, katılımcıların yüzde 64'üne göre, tedavi sonuçlarını çarpıcı bir biçimde iyileştirme kapasitesine sahip. Gelişmiş baskı, sağlık hizmetleri sektöründe, şimdiden sonuç almaya başlamış bir paradigma değişikliği imkanı sunuyor. Genel olarak, katılımcıların yüzde 63'ü, 3D baskının, yeni organlar yaratmadan lojistik zorluklarla başa çıkabilmek için ısmarlama ilaçların geliştirilmesine kadar birçok bakımdan sağlık hizmetleri alanında devrim yaratacağını düşünüyor. Ve bu değişim hiç de uzak değil, katılımcıların yüzde 48'i organik ve biyolojik baskının önümüzdeki on yılda devrim niteliğinde olacağı konusunda hemfikir.

Arttırılmış sağlık hizmetleri

Arttırılmış gerçeklik, sağlık hizmetlerinin geleceğini dönüştürecek çok daha fazla fırsat sunar. Cerrahların, hastalarına ait hayati, gerçek zamanlı veriler sağlayan, hassas kardiyovasküler sistemi haritalarını kullanarak vücuda dair notlar veren maskeler giydiklerini hayal edin. Bu tür teknolojilerin öncüleri halihazırda kliniklerde çalışıyor. Araştırmalarımıza göre katılımcıların yüzde 50'si AR'ın cerrahiyi kökten değiştireceğini düşünüyor ve yüzde 45'i AR'nin cerrahi eğitim konusunda devrimsel bir nitelik taşıyacağında hemfikir. Bu, tıp öğrencilerinin anatomi ile ilgili zenginleştirilmiş ayrıntılı verileri görüntüleyebilecekleri ve bedenleri farklı perspektiflerden keşfedebilecekleri bir gelecektir; ve tüm bunlar sermayenin ve zaman yatırımlarının azaltılmasına katkıda bulunacaktır. Teknoloji, sağlık hizmetleri eğitimi ve iş birliğinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Katılımcıların yüzde 76'sı uzaktan erişim ve sanal iş birliği sayesinde bunun gelişmiş bilgi paylaşımına izin vereceğini düşünüyor ve yüzde 72'si hasta verilerine erişimin artması ile hasta bakımının gelişeceğine inanıyor.

Pozitif sağlık hizmetleri

Teknoloji, sağlık hizmetlerinde devrim yaratmaya hazır ve araştırmalarımıza göre, tıp uzmanları bu devrimi kucaklamaya hazır görünüyor. Teknoloji, daha fazla verimlilik, geliştirilmiş doğruluk ve veri paylaşımı sağlayarak, sonuçta hastalar için daha iyi sonuçlar alınmasına yol açacaktır. İleri robot teknolojisi, çığır açan yetenekler sunmaya hazırdır, ancak bu konuyu başka makalelerde irdeleyeceğiz. Tüm bunlar doğru olamayacak kadar iyi görünse de hala, sağlık hizmetleri sektörü için sürpriz olmayan bir engel mevcut - zaman baskısı. Yeni teknolojiler, endüstrinin uyum sağlamasını ve sağlık sektörü çalışanlarının da buna uyum sağlamalarını gerektirecektir, ancak katılımcıların yüzde yetmişi yeni becerilerin geliştirilmesi için gereken zamana ilişkin kaygılara sahip olduklarını dile getiriyor. Teknoloji sağlık hizmetlerinde devrim yaratma potansiyeline sahip olsa da sağlık sektörü uzmanlarının bu devrimsel değişikleri uygulayacak zamanı olacak mı?

Daha fazla öğrenmek ister misiniz?

Tam rapor tüm bilgileri içermektedir buradan indirin.